wczytywanie

Zastosowania dźwigów na placach budów

Maj 7, 2021

Plac budowy to miejsce, które ciężko sobie wyobrazić bez dźwigów. Maszyny te potrzebne są prawie na każdym kroku prac budowlanych od wznoszenia samych konstrukcji budynków po wykończenia dachów. Przyspieszają pracę i podwyższają poziom bezpieczeństwa. Przy niektórych zadaniach są wręcz nieodzowne. Wciąganie na duże wysokości ciężkich przedmiotów nie jest właściwie możliwe w żaden innych sposób.

Charakterystyka dźwigów budowlanych  

Dźwigi budowlane mogą być wykorzystywane do różnych zadań. Decyduje o tym ich budowa i parametry techniczne. Najważniejsze z nich to maksymalna wysokość podnoszenia i maksymalny ciężar podnoszenia, czyli udźwig. Jest to norma, której nie wolno przekraczać, ponieważ grozi to uszkodzeniem maszyny,  a nawet niebezpiecznym wypadkiem. Dźwigi budowlane wyposażone są w napęd hydrauliczny, rzadziej elektryczny. Są wśród nich maszyny stacjonarne i przejezdne o różnych typach wysięgnika (dźwigi dolnoobrotowe, górnoobrotowe, wodzakowe, wychylne). Na placu budowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się dźwig z silnikiem spalinowym niż elektrycznym, jaki znajduje zastosowanie głównie wewnątrz budynków. Jeśli chcemy wynająć dźwig i nie mamy pewności, który model będzie najlepszy dla nas, skontaktujmy się z profesjonalną formą świadczącą usługi dźwigowe

Jakie zadania najczęściej wykonują dźwigi?  

Najważniejszym zadaniem dźwigu na placu budowy jest pomoc przy wznoszeniu szkieletu budynku, niezależnie czy jest to dom mieszkalny, magazyn czy hala. Szczególnie ważną rolę odgrywają w pracach przy wznoszeniu więźby i komina. Umożliwiają rozładunek i załadunek ciężkich towarów. Najczęściej stosuje się je w trakcie tynkowania, wstawiania okien i mocowania stropów. Wykorzystuje się je także przy budowie innych obiektów takich jak mosty czy różnego rodzaju konstrukcje stalowe, a także przy montażu banerów reklamowych, wszędzie tam, gdzie prace odbywają się na dużych wysokościach, a teren nie pozwala na użycie żurawia. Alternatywą dla nich jest stawianie rusztowań, które nie zawsze spełnia wszystkie funkcje tak dobrze, jak dźwig. Wciąganie ciężkich przedmiotów jest możliwe w ten sposób, lecz mozolne i bardzo niebezpieczne.

Wróć
do_gory