wczytywanie

Wykorzystanie podnośników koszowych w działaniach ratowniczych

Lipiec 1, 2021

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwignicowe, które zbudowane są z ramienia hydraulicznego oraz specjalnego kosza lub platformy, umożliwiającego transport ludzi i materiałów. Budowa ramienia: masztowa, teleskopowa, przegubowa lub przegubowo-teleskopowa lub w formie nożyc umożliwia dobranie odpowiedniego urządzenia do specyficznych warunków występujących w miejscu działania.

Dzięki temu można dostać się do miejsc położonych na dużych wysokościach nie tylko w pionie, ale także wychylić ramię na boki. Wykorzystanie urządzeń z materiałów ognioodpornych umożliwia pracę również tam, gdzie panuje wysoka temperatura i ryzyko pojawienia się płomieni. Dzięki solidnemu ramieniu i koszowi możliwe jest przenoszenie za ich pomocą dużych ciężarów. Rodzaj ramienia oraz kosza lub platformy określa dokładnie, jaki ciężar i liczba osób może być transportowa za jego pomocą. W zależności od potrzeb dostępne są podnośniki elektryczne i spalinowe. 

W jakich sytuacjach stosuje się podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe są bardzo popularne wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej przydają się podczas malowania, wymiany okien i innych pracach budowlanych i remontowych na wysokościach oraz tam, gdzie trudno się dostać. Pozwalają na różnego rodzaju prace na wysokościach w zależności od dodatkowego sprzętu. Początkowo stosowano je w sadownictwie, a obecnie wykorzystywane są często m.in. w ratownictwie. Trudne sytuacje związane z pożarami, powodziami, zawaleniem budynków w trakcie wichur i podtopienień uniemożliwiają dostanie się w zwykły sposób do osób potrzebujących pomocy. Dzięki podnośnikom możliwy jest nie tylko transport służb ratowniczych na górę, przeniesienie na dół osób, które są uwięzione w niebezpiecznych miejscach, ale także transport sprzętu pomocniczego, na przykład wózków inwalidzkich. Służby ratownicze mają również możliwość przenoszenia sprzętu wykorzystywanego w czasie akcji ratowniczych, takiego jak:
    • działka wodno-piaskowe stosowane w trakcie pożaru,
    • wyciągarki,
    • węże i sznury,
    • drabinki do nurkowania,
    • nawiewniki świeżego powietrza,
    • wentylatory,
    • systemy zabezpieczające przed upadkiem.
Zastosowanie podnośników koszowych nie tylko umożliwia szybkie i skuteczne działania służb ratowniczych w trudno dostępnych miejscach, ale sprawia, że działania te są wyjątkowo bezpieczne. 

Wróć
do_gory