wczytywanie

Różnice między żurawiem samojezdnym a HDS

Luty 1, 2022

Obecnie wykonując różnego rodzaju pracę, skorzystać możemy z mocno urozmaiconego sprzętu, często bardzo specjalistycznego. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy dobrze poznać możliwości danego urządzenia, aby odpowiednio dobrać go do naszej sytuacji i potrzeb związanych z tym, co musimy wykonać. Właśnie dlatego dzisiaj chcemy skupić się na tym, jakie różnice występują między żurawiem samojezdnym a HDS. Sprawdźmy zatem kiedy warto sięgnąć po jeden z takich sprzętów!

Żuraw samojezdny – co to?

Zacznijmy zatem od podstaw, czyli doprecyzowania co kryje się pod danymi nazwami sprzętu związanego z usługami dźwigowymi. Żuraw samojezdny to urządzenie potocznie nazywane dźwigiem. Innymi słowy, jest to specjalna dźwignica zamontowana na odpowiednio skonstruowanym podwoziu samojezdnym, często na podwoziu samochodu ciężarowego. Patrząc na jej budowę, to składa się ona z wychylnego wysięgnika i wciągarek. Dźwigi tego typu potrafią podnieść ciężar kilkudziesięciu, a nawet kilkuset ton. Są one jednak przeznaczone w głównej mierze do prac przeładunkowych i montażowych towarów lub elementów znajdujących się na innym urządzeniu, lub w miejscu ich użycia. Jednak od tak zwanego żurawia wieżowego odróżnia je znaczna mobilność pozwalająca pracować praktycznie w dowolnym miejscu realizacji danego projektu.

HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy

Przejdźmy teraz do cech charakterystycznych hydraulicznego dźwigu samochodowego, nazywanego w skrócie HDS. W odróżnieniu od żurawia samojezdnego, jego udźwig jest znacznie mniejszy i kształtuje się na poziomie od kilkuset kilogramów do kilku ton. HDS nazywany bywa żurawiem przenośnym, ale w praktyce jest również dźwignicą, ale zamontowaną na samochodzie ciężarowym, często umiejscowioną między kabiną kierowcy a skrzynią ładunkową (albo całkowicie z tyłu pojazdu). Główna różnica między omawianymi przez nas urządzeniami wynika z tego, że HDS prócz podnoszenia danych materiałów, ma także możliwość ich przetransportowania w konkretne miejsce. Jest więc dobrym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy przewieźć dany towar lub coś bardzo ciężkiego i od razu dokonać rozładunku. 

Reasumując, główne różnice między żurawiem samojezdnym a HDS pojawiają się w ich udźwigu oraz funkcjach związanych nie tylko z przeładunkiem, ale także transportem danych materiałów.

Wróć
do_gory