wczytywanie

Od czego zależy udźwig żurawia?

Marzec 9, 2021

Żurawie samojezdne są to urządzenia dźwigowe wykorzystywane do prac montażowych i przeładunkowych. Używane są powszechnie przy budowach, remontach i pracach konserwacyjnych w trudno dostępnych miejscach, na przykład na dachach.

Budowa żurawia

Żurawie samojezdne zbudowane są z dźwignicy zamontowanej na podwoziu samochodu ciężarowego lub podwoziu samojezdnym, dzięki któremu mogą one bez problemu poruszać się po trudnym terenie, wykonując skomplikowane manewry. W zależności od rodzaju podwozia wyróżniamy żurawie samochodowe, jezdniowo-terenowe, terenowe kołowe i żurawie gąsienicowe. Mogą one mieć napęd mechaniczny, hydrauliczny lub elektryczny, przy czym najczęściej stosowany jest silnik spalinowy.

Dźwignica żurawia składa się z wyciągarek na konstrukcji nośnej oraz wysięgnika o konstrukcji teleskopowej osadzonego na obrotowej kolumnie, dzięki czemu może on podnosić i opuszczać ciężary o dużej masie, a także przemieszczać go poprzez obrót pomostu i zmianę wysięgu. Dodatkowy osprzęt taki jak zawiesia, trawersy, szakle i kosze umożliwiają dostosowanie jego funkcji do konkretnych zadań.

Wiele przedsiębiorstw decyduje się dzisiaj na wynajem dźwigu. Specjaliści dysponujący różnego rodzaju maszynami pomogą nam dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb.

Wielkość udźwigu

Udźwig żurawia podawany w kilogramach lub tonach i określa maksymalny ciężar, jaki może  podnieść żuraw bez ryzyka jego uszkodzenia. Zwykle jest to wielkość w granicach od 15 do 150 ton. Udźwig zależy od parametrów poszczególnych jego części. Największe znaczenie ma:

  • długość wysięgu – określa odległość dzielącą hak wysięgnika od osi obrotu konstrukcji urządzenia;
  • długość wysięgnika – im dłuższa odległość, na której znajduje się wysięgnik, tym większemu obciążeniu ulega cała konstrukcja żurawia;
  • kąt pochylenia wysięgnika – wpływa na stabilność całej konstrukcji;
  • sposób podparcia żurawia – może zwiększyć jego możliwości udźwigu;
  • rodzaj olinowania – zastosowanie wytrzymałych materiałów zwiększa możliwości dźwigania dużych ciężarów.

Oprócz wielkości udźwigu w instrukcjach zawarte są także inne ważne parametry takie jak wysokość użyteczna podnoszenia, moment roboczy żurawia i pole powierzchni żurawia. One także mają znaczenie przy wyborze odpowiedniej maszyny do konkretnych zadań.

Wróć
do_gory