wczytywanie

Na czym polega alpinistyczna wycinka drzew?

Wrzesień 22, 2021

Wycinka drzew metodą alpinistyczną polega na zastosowaniu technik alpinistycznych przy pracach w zakresie przycinania i wycinania drzew. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym technika ta różni się od tradycyjnej wycinki i kiedy szczególnie uzasadnione jest jej zastosowanie.

Wycinanie drzew podlega rygorystycznym przepisom, a niestosowanie ich grozi karami pieniężnymi. Najczęściej drzewa wycina się, kiedy są niebezpieczne dla ludzi, budynków lub linii energetycznych. Przy wycince pomocne mogą być różnego rodzaju podnośniki, jednak metody alpinistyczne pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, na przykład w dużym zagęszczeniu i dużych wysokościach. Są to metody, które wykorzystują techniki oraz środki stosowane podczas wspinaczek górskich. Zaliczają się do nich głównie techniki linowe, do których potrzebne są umiejętności, doświadczenie oraz kompetencje do pracy na wysokości. Drzewo ścina się sekcjami – najpierw jego konary, a potem pień, więc nie jest potrzebna duża przestrzeń potrzebna przy jego powalaniu, nie ma też zagrożenia wypadkami związanymi z powalaniem całego drzewa. Przydatne przy pracy są agregaty prądotwórcze, dzięki którym wycinkę można prowadzić w trudnych warunkach, gdy potrzebne jest oświetlenie i ogrzewanie. Techniki alpinistyczne świetnie sprawdzają się także przy sezonowym przycinaniu gałęzi. 

Jakie są zalety zastosowania technik alpinistycznych?

Zastosowanie technik alpinistycznych przy przycinaniu i wycinaniu drzew ma wiele zalet, przede wszystkim możliwość dotarcia do prawie każdej części drzewa nawet w bardzo nietypowych lokalizacjach, duża precyzja w działaniu, skrócenie czasu wykonywania prac. Techniki alpinistyczne stosuje się w aglomeracjach miejskich, parkach, małych ogrodach, na cmentarzach. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo, ale też estetykę dzięki dokładności cięcia. Pozwalają na usuwanie dokładnie tych części, które tego wymagają, dzięki czemu udaje się nie okaleczyć zbytnio drzew i zachować ich naturalną strukturę. 

Wróć
do_gory